Українська література . 8 клас.
07.11
Тема: Леся Українка. «Давня весна». Тема
гармонійного єднання людини з природою.
Мета: продовжити знайомити школярів із
поетичною творчістю Лесі Українки, зосереджуючи увагу на поезії «Давня весна»;
з’ясувати його ідейно-художню цінність; формувати естетичні смаки, здатність
бачити красу природи, людини; удосконалювати вміння сприймати текст на слух,
виразно читати художні твори, за допомогою художньої деталі акцентувати увагу
на головному, аналізувати поетичні твори; розвивати культуру зв’язного мовлення,
логічне мислення, творчу уяву,
вміння відчувати настрій поезії; на прикладі
життя та творчості Лесі Українки виховувати в учнів працелюбність, віру в себе
та власні сили, прагнення до гармонії з собою та світом, любов до природи й
мистецтва.
Тип уроку: засвоєння нових
знань.
Епіграф: Все злучиться в цілість – природа
і люди, Що є, що минуло, що сталось, що буде…(Леся Українка).
Хід уроку
І. Організаційний момент
Створення
емоційного настрою
Тривога –
спокій – антоніми. Чого у ваших душах
більше?
Посміхніться самі до себе, до мене,
подаруйте посмішку один одному. Бачу, що у вас усе гаразд. Сподіваюся на такий
настрій протягом уроку. Тим паче, що посмішка — це головна умова успіху, коли
йдеш у гості або зустрічаєш гостей. Отже, ви готові розпочати роботу
(смайлики)
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя
Мені б хотілося почати цей урок із власних
сенканів, але будьте уважними. У них відсутні головні слова, які вам треба
відновити.
(Весна)
1.
Радісна,
зелена.
2.
Оновитися,
пробудитися, ожити.
3.
Дарує
життя та надію.
4.
Дарунок.
(Гармонія)
1.
Злагоджений,
співзвучний.
2.
Поєднувати,
узгоджувати, співзвучати.
3.
Взаємна
відповідність якостей явищ.
4.
Зв’язок, злагодженість – дисгармонія.
Про яку пору року йде мова? Якому явищу дано
визначення? (весна, гармонія)
Із
давніх-давен люди прагнули краси в усьому, що оточувало їх. Мабуть, це і є
смислом життя людини – шукати гармонію, особливо з природою – цим джерелом
краси, натхнення. Поринаючи у світ природи, ми відчуваємо себе невід’ємною
частинкою її. Природа і мистецтво – два складники одного цілого.
Отже,
сьогодні ми продовжимо знайомитись із поетичною творчістю Лесі Українки. Темою
нашого уроку є гармонійне єднання людини з природою. Ми отримаємо естетичну
насолоду від поезії «Давня весна», удосконалюючи вміння виразно читати,
аналізувати. Бажаю вам гармонійного злиття зі світом поезії, зі світом природи;
віри в себе та власні сили. Наснаги та натхнення вам. А епіграфом нашого уроку
стануть слова Лесі Українки (зачитування епіграфу уроку).
Так, я буду крізь
сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні
Без надії таки
сподіватись
Буду жити! Геть думи сумні!
Леся
Українка
Учні записують у
зошит дату, тему уроку, вид роботи, епіграф.
ІІІ.
Вивчення навчального матеріалу.
Портрет (на дошку кріпиться фото
письменниці Починаємо працювати. Перше, що ми бачимо в людині — це
її зовнішність. (на дошку приклеюється портрет письменниці
Вчитель зачитує спогади сучасників про
зовнішність поетеси (після кожної цитати робиться підсумок уроку):
- Аріадна Трущ «Лесю
уявляють мужеською, але вона відзначалася великою жіночністю. Леся любила
одягатися. Одягалася гарно, але скромно, спеціально любила гарні блузки. На
лівій руці носила чорну рукавичку. Ходила Леся рівно, але з паличкою...»
- Касіян Гранат, молодий чиновник,
який служив з батьком в одній установі, залишив такі спогади: «Невисока білява
молода жінка, бліда, тендітна, ніби стомлена, але енергійна, весела. Ось вона
сміється і з її звужених повік випромінюється тепло, густа синява, біля очей
лягають тоненькими павутинками зморшки. Ось вона перестає сміятись, і враз
павутиннячко зникає, зникає і синява очей. Вони стають світлими, блакитними,
допитливими, ніби вона чогось жде від співбесідника. Ось вона піднімає
невеличку руку, білу-білу, із синіми прожилками, і поправляє сплетені вузлом
коси. Між брів, не зачіпаючи високого сяючого чола, стримить тоненька риска».
Ми знаємо, що оточення людини має великий
вплив на формування особистості. Отже, скажіть будь ласка у якому оточенні
формується людина. (сім’я)
-
Олена
Пчілка- мати (кріпиться фото)
Мати вплинула на формування
світогляду, сформувала патріотичні погляди. Вплинула на вибір
життєвого шляху. Прилучала з дитинства до перекладацької праці (зокрема, творів
Гоголя, навіть Гомера). Заохочувала до вивчення фольклору, етнографії. Завдяки
матері Леся «змалечку пише добірною українською мовою». Мати підбирала домашніх
вчителів, не віддала до гімназії, бо це була казенна наука, всуціль
зрусифікована. Вона ж вибрала доньці вельми красномовний псевдонім. Підсумок: Отже,
мати вплинула на формування світогляду, на розвиток обдарувань, на рівень
освіченості.
-
Петро
Косач - батько (кріпиться фото)
Він врятував життя Лесі, коли вона була ще
немовлям. Оскільки мати не могла годувати груддю доньку, бо захворіла на тяжку
анемію, то батько, боячись, що дитина загине, взяв відпустку і за лікарськими
приписами, які старанно виконував, налагодив штучне годування і виходив Лесю
сам. Може, тому вони: донька і батько, були найщирішими і найніжнішими
приятелями. Та й Леся була подібна до нього і вродою, і вдачею. Для своєї
улюблениці Петро Косач побудував «білий домик», де Леся писала свої твори, був
одним з перших читачів. Підтримуючи обдарування і захоплення, все ж найбільше
турбувався про здоров’я, тривожився, коли у «білому домику» до пізньої ночі
горіло світло.
Підсумок: Найбільше, що дав
дочці, — безкорисливу справжню батьківську любов, матеріально забезпечив
здобутгя освіти, сприяв
розвитку обдарувань, захоплень, вплинув на формування характеру і вдачі.
Повідомлення
учнів. Біографія Лесі Українки
Літературний
диктант
1.
Леся
Українка надзвичайно любила грати на …(фортепіано).
2.
1881
року Леся сильно застудилася. Згадує О.Косач-Кривнюк: «…Леся в Луцьку пішла на
річку подивитися, як святять воду, і в неї дуже померзли ноги. Скоро тому і від
того, як тоді думали, вона заслабла: у неї так сильно почала боліти права нога,
що воно, незважаючи на те, що й тоді вже була дуже терпляча, аж плакала від
болю…Од тої пори треба датувати початок Лесиної, як вона сама жартуючи називала
(мала настільки сильну волю, що могла жартувати і з таких речей)
«тридцятилітньої війни» з» …(туберкульозом).
3.
Із
1882 року постійним Лесиним місцем проживання стало село…(Колодяжне).
4.
Провідним
мотивом у всій творчості поетеси стане любов до краси…(природи).
5.
Через
тяжку хворобу Леся до школи не ходила, а здобувала освіту…(самотужки).
6.
Перший
вірш вона склала, коли їй було…(9 років).
7.
Перша
поетична збірка Лесі Українки мала назву…(«На крилах пісень).
-
Взаємоперевірка.
1.
Слово вчителя.
Своє
життя Леся Українка присвятила мистецтву. Вона була надзвичайно талановитою. Її
талант виявлявся в усьому: поезії, музиці, малюванні, вишиванні. Леся Українка
трепетно й вимогливо ставилася до мистецтва слова, тому кожен її твір
продуманий до дрібниць.
А щоб емоційно налаштуватися на сприйняття
дивовижної поезії Лесі Українки, розглянемо «весняні» фотографії, послухаємо
уривок із твору Євгена Гуцала та поринемо у весну. Слухайте, дивіться,
насолоджуйтесь і створюйте свою весну.
2.
Асоціативне ґроно
«Моя весна».Вправа «Живописні асоціації»
- Розгляньте уважно репродукцію картини
Павла Балла «Стояла я і слухала весну». Абстрагуйтесь від усього
стороннього,активізуйте свої емоції, зафіксуйте одним словом (словосполученням)
відповідно до побаченого свої думки, почуття, які виникають. Робіть це швидко
без затримок. Нічого не аналізуйте. Просто зафіксуйте свої відчуття.
-
Перший
ряд. Зорові образи-асоціації (кольори, предмети, тварини, птахи, рослини,
явища).
-
Другий
ряд. Слухові (звуки).
-
Третій
ряд. Нюхові (запахи).
- Які слова (словосполучення) ви
записали? Чи є серед записаних всіма вами ключові слова? Про що вони свідчать?
Слово вчителя.
Молода весна
Блакитними
очима дивиться мені в очі весна.
Вона
ще молода, ніжна, усміхається святково й чисто, в її ледь чутному диханні –
збудлива таємниця свіжості, краси природи, що завжди відроджується й
відроджується.
…
лагідне, шовковисте повітря весни купає мої очі, вся земля наче випромінює
благодатну снагу, що допомагає рости не тільки траві, квітам, деревам, а й
мріям людським.
Стоять
верби, опушені зелененьким листям, і, здається, чують сплески журавлиних сурем
у піднебессі, легенький, бентежливий передзвін – прозорий, кришталевий.
Протягом
усієї минулої зими я відчував: щось має статись у цьому світі, щось неминуче
станеться. Й тепер, коли прийшла весна, коли війнула мені в груди тлумовиськом
перших своїх тонких таких пам’ятних запахів, коли в мене все помолоділо, мов
вербове пагіння над дніпровською водою, то я добре знаю: очікування прийшло,
наче народжене силою мого бажання, і наймення йому – синя та золота весна на
дніпровських кручах (Є.Гуцало).
-
Кілька учнів
зачитують свої роботи.
Отож
пориньмо у дивовижний світ краси – світ мистецтва.
3.
Виразне читання
твору.
Два
учні декламують поезію «Давня весна».
4.
Обговорення
ідейно-художнього змісту твору.
Бесіда за
запитаннями.
-
Що
відбувається в природі навесні?
-
Посилаючись
на текст твору, опишіть красуню-весну.
-
Чи
можна за допомогою цього опису визначити ставлення до весни?
-
Яким
же чином лірична героїня твору ставиться до приходу весни?
-
Із
яскравістю та шумом весни контрастує який стан ліричної героїні?
-
Чому
поетеса висловлює обурення весні?
-
У
зв’язку з чим лірична героїня змінила своє ставлення до красуні-весни?
-
Як
ця поезія пов’язана з життям її авторки?
-
Чому
поетеса згадує про давню весну?
-
За
що героїня поезії вдячна весні?
-
Про
що ця поезія?(про вміння бачити красу світу, вміння радіти йому, кожній хвилині
життя, про повноту життя).
Слово вчителя.
Ця
поезія була написана 1894 року, але це були спогади про весну давню. У квітні
1892 року поетеса писала М.Павликові: «…Весна тепер справжня настала, і навіть
тут у нас було нібито гаряче, а мені се найкраще. Я вже давно не бачила
справжньої весни, і мені здається, що так багато зозуль, як сей рік, ще ніколи
не було. Через те я, хоч і не часто, приходжу в оптимістичний настрій, і тоді
мені своє і чуже життя кращим здається, а дуже нелогічно, бо що спільного між
оптимізмом і зозулями?». Вірш входить до циклу «Мелодії». Цикл же входить до
збірки «Думи і мрії», що вийшла друком 1899 року.
І
наше обговорення поезії, і інформація, яку ви щойно прослухали, допоможуть вам
у подальшій роботі.
Робота у групах.
Картка №1.
Опираючись
на запитання таблиці, допишіть речення і сформулюйте тему та ідею поезії «Давня
весна».
Запитання
|
|
Стосовно
теми твору
|
Яке
явище природи зображено в поезії?
Який
стан ліричної героїні?
Чи
контрастує він з тим, що відбувається в природі?
|
Стосовно
ідеї твору
|
Чи
героїня захоплюється красою природи?
Як
прихід весни впливає на настрій і самопочуття дівчини?
|
Тема:
відтворення впливу приходу…(весни на хворобливий стан поетеси).
Мета: возвеличення краси…(весняної природи, за
сприянням якої людина забуває про свою самотність, хворобу).
Картка №2.
Опираючись
на запитання таблиці, визначте жанр і композицію поезії.
Запитання
|
|
Стосовно
жанру твору
|
Яке
явище природи зображено у поезії?
Як називаються картини природи у творах
мистецтва?
|
Стосовно
композиції:
|
|
експозиції
|
Яке
явище природи зображено у поезії?
|
зав’язки
|
Який
стан має лірична героїня? Що вона відчуває?
|
кульмінації
|
Чому
радіє поетеса?
|
розв’язки
|
За
що вона вдячна весні?
|
Жанр:
пейзажна лірика.
Композиція.
Експозиція:
« була весна…».
Зав’язка:
хворобливість і самотність поетеси під час буяння весни.
Кульмінація:
радість ліричної героїні з приводу того, що її «не забула» весна.
Розв’язка: вдячність поетеси весні за
дарунок.
Картка №3.
Робота на дошці. Скласти інформаційне
ґроно до образу весни.
«весела, щедра, мила…»
«Промінням грала, сипала квітки»
«Дарунки всім несе вона, ясна»
«…прилинули пісні пташині»
Весна «…любий
гай свій відгук…прислав»
«Співало все; сміялось і бриніло»
«Все ожило, усе загомоніло»
«…за вікном цвіла»
Картка №4
Використовуючи
текст, заповніть таблицю.
Художні засоби у
творі
|
Цитати з тексту
|
Метафори, персоніфікація
|
«весна промінням грала, сипала квітки»;
«летіла хутко», «весна…дарунки всім несе», «заглянули від яблуні гілки»,
«замиготіло листячко зелене», «прилинув вітер, заспівав», «прилинули пісні
пташині», «гай свій відгук…прислав», «весна дала», «весна…за вікном цвіла»
|
Порівняння
|
«летіла хутко, мов стокрила»
|
Риторичні оклики
|
«За нею вслід співучії пташки!», «Зелений
шум, веселая луна!», «Ні, не забула!»
|
Синоніми
|
Ожило, загомоніло
|
Зорові образи
|
«промінням грала», «сипала квітки»,
«летіла хутко…»
|
Слухові образи
|
«усе загомоніло», «веселая луна»,
«вітер…про весняну волю заспівав».
|
Контекстуальні антоніми
|
Шум, співало, сміялось, бриніло – хвора
й самотна
|
Картка №5
На основі першої
строфи визначте розмір поезії «Давня весна».
Була
весна весела, щедра, мила,
Промінням
грала, сипала квітки,
Вона
летіла хутко, мов стокрила,
За
нею в слід співучії пташки!
Картка №6
Використовуючи
подані слова, складіть невеличкий вірш або етюд на тему «Моя весна».
Весна
– красна
Гілка
– квітка
Струмочки
– рядочки
Гаї
– мої
Живих
– весняних
Чудовим
– повним
Картка №7
Використовуючи
дані матеріали, створити колаж «Моя весна». Підготувати захист. Використовуючи
тлумачний словник. Пояснити слово «колаж».
- Відповіді учнів.
ІV. Підведення
підсумків уроку.
Слово вчителя.
Отже,
сповнена легким смутком її поезія розкриває безмежну красу світу природи,
життєлюбний характер Лесі Українки, навчає берегти кожну мить, цінувати скромні
дарунки повсякдення: спів пташок і цвіт яблуні, весняний повів вітру та вогні
блискавиць. Попри будь-які випробування, життя прекрасне, читаємо між рядків її
чудової поезії.
«Мікрофон – 1». Продовжіть речення.
«Було
б добре, коли б весна принесла мені в дарунок…, тому що…».
«Мікрофон – 2». Продовжіть
речення.
«На
мій погляд, із творчістю Лесі Українки слід знайомитися, тому що…».
-
Оцінювання учнів.
Слово вчителя.
Бажаю
вам, щоб у серці завжди була весна, незважаючи на погану погоду, та всі
негаразди. Натхнення вам і бадьорості.
V. Домашнє
завдання.
1.
Розповідати про Лесю Українку
2.
Написати есе «Весна у рідному краї»
Радісна, зелена.
Оновитися,
пробудитися, ожити.
Дарує життя та
надію.
Дарунок.
Злагоджений,
співзвучний.
Поєднувати,
узгоджувати, співзвучати.
Взаємна
відповідність якостей явищ.
Зв’язок, злагодженість – дисгармонія.
Картка №1.
Опираючись
на запитання таблиці, допишіть речення і сформулюйте тему та ідею поезії «Давня
весна».
Запитання
|
|
Стосовно
теми твору
|
Яке
явище природи зображено в поезії?
Який
стан ліричної героїні?
Чи
контрастує він з тим, що відбувається в природі?
|
Стосовно
ідеї твору
|
Чи
героїня захоплюється красою природи?
Як
прихід весни впливає на настрій і самопочуття дівчини?
|
Картка №2.
Опираючись
на запитання таблиці, визначте жанр і композицію поезії.
Запитання
|
|
Стосовно
жанру твору
|
Яке
явище природи зображено у поезії?
Як називаються картини природи у творах
мистецтва?
|
Стосовно
композиції:
|
|
експозиції
|
Яке
явище природи зображено у поезії?
|
зав’язки
|
Який
стан має лірична героїня? Що вона відчуває?
|
кульмінації
|
Чому
радіє поетеса?
|
розв’язки
|
За
що вона вдячна весні?
|
Картка №3.
Робота на дошці. Скласти інформаційне
ґроно до образу весни.
Весна
Картка №4
Використовуючи
текст, заповніть таблицю.
Художні засоби у
творі
|
Цитати з тексту
|
Метафори, персоніфікація
|
|
Порівняння
|
|
Риторичні оклики
|
|
Синоніми
|
|
Зорові образи
|
|
Слухові образи
|
|
Контекстуальні антоніми
|
Картка №5
Використовуючи
подані слова, складіть невеличкий вірш або етюд на тему «Моя весна».
Немає коментарів:
Дописати коментар