Українська мова, 5 клас
06.11
Тема.
Спільнокореневі слова й форми слова. Редагування речень, що містять
спільнокореневі й форми одного слова.
Мета: навчити
розрізняти групи слів, у яких корені звучать і пишуться однаково, але мають
різні значення; удосконалювати знання учнів про спільнокореневі слова, про
основу слова, про закінчення змінних слів, про префікс і закінчення як значущі
частини слова; розвивати усне й писемне мовлення, логічне мислення; розвивати
вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, виховувати любов і пошану до
рідної мови, природи рідного краю.
Тип уроку:
урок формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I.
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Створення емоційного настрою
Посміхніться самі до себе, до мене, подаруйте посмішку один
одному. Бачу, що у вас усе гаразд. Сподіваюся на такий настрій протягом уроку.
Тим паче, що посмішка — це головна умова успіху, коли йдеш у гості або
зустрічаєш гостей. Отже, ви готові розпочати роботу?
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ УЧНІВ
Якщо правильне твердження, пишемо «так», якщо ні , пишемо «ні»
Якщо правильне твердження, пишемо «так», якщо ні , пишемо «ні»
1. Головна значуща частинаа слова , яка спільна для всіх
спільнокореневих слів і виражає їхнє лексичне значення – це основа слова (ні)
2. Закінчення мають лише
змінні слова(так)
3. Граматичне значення
слова міститься у закінченні (так)
4. Для зв’язку слів слів у
реченні служить корінь(ні)
5. До основи слова входить
префікс, корінь (ні)
6. Слова зі спільним коренем , але з різними
лексичними значеннями називають спільнокореневими. (так)
Відгадайте загадки.
Відгадайте загадки.
Нас слова міняють часто, і, звичайно, це — на щастя, бо якби ми не
мінялись, то слова б не поєднались.
Ми віддавна і віками
чесно дружимо з майстрами,
які вміють нас так вжити,
щоб нові слова створити.
3 3 яких частинок може складатися
слово?
IIІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ,
МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
Мікрофон. Що я очікую від уроку…
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ
1 Робота в зошиті
Вправа 1. Запишіть текст, підкресліть орфограми. Знайдіть спільнокореневі слова,
виділіть корінь, з’ясуйте його значення в тексті. Поясніть лексичне значення
виділеного слова за його будовою. Закінчте текст міркуванням про охорону
природи.
Коло нашого села дубовий ліс. У цьому лісі багато старих дубів і малих
дубочків. От і лісничий іде лісовою просікою. Лісник старанно стереже дубняк.
Вправа 2. Поясніть прислів’я «Дерево міцне корінням, а людина — знанням».
Загадка
Я у кожній деревинці,
Квітці, кущику, травинці.
В класі на уроці мови
Ти побачиш мене в слові.
(Корінь)
Вправа 3. Поясніть значення слова корінь.
Пригадати і у формі розповіді (за
допомогою підручника) розповісти про корінь слова, спільнокореневі слова і
форми.
Бесіда за опорою
Спільнокореневі слова — це слова зі спільним коренем, але з різними
лексичними значеннями. Можуть належати як до однієї, так і до різних частин
мови.
Форми слова — це зміни слова за відмінками, числами, родами чи особами
(стіл-стола, прийшов-прийшла, смієшся-сміються, парта-парти-партами).
Вправа 4. Із групи слів, записаних на дошці, виберіть:
1-ша група — слова з коренем «спів»;
2-га група — слова з коренем «вод»;
3-тя група — слова з коренем «муз»;
Співати, підводний, музика, водичка, спів, вода, музикант, наспівувати,
музей, співак, спав, музичний, водив, співачка, водяний.
Доберіть форми до слів: Музика,
вода, співак
► Як відрізняються форми одного і
того самого слова від спільнокореневих слів?
(Відповіді учнів.)
Гра «Четвертий зайвий» (робота в групах)
► З кожної колонки випишіть «зайве»
слово, доберіть до нього споріднені слова. Поясніть свій вибір.
син
|
сова
|
літак
|
синочок
|
совеня
|
літо
|
синій
|
совок
|
літати
|
синівський
|
совиний
|
приліт
|
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Групова робота
Запишіть речення на дошці. Чи все у ньму
написано праильно?
Як називаємо такі помилки? Відредагуйте
речення.
Тарас Шевченко з дитинства любив малювати, він змальовував українські
краєвиди, які помістив у серію малюнків «Живописна Україна».
Вправа 406. (усно)
Вправа 407 (письмово)
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда
· Чи завжди співзвучні слова є
спільнокореневими? Наведіть приклади.
· Яка різниця між спільнокореневими
словами та формами слова?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Низький – достатній рівень. Виконайте вправу за підручником. 407 на ст 181
Високий рівень. Доберіть із художньої літератури текст, що містить спільнокореневі
слова і форми слова. Свою думку обґрунтуйте.
Співати, підводний,
музика, водичка, спів, вода, музикант, наспівувати, музей, співак, спав,
музичний, водив, співачка, водяний.
Немає коментарів:
Дописати коментар