https://drive.google.com/file/d/0B8SAR7U_80XYRWhOS0lDOUNIcFU/view?usp=sharing
Українська
мова
5
клас
Дата
23.10
Урок №28
Тема: Основа слова (корінь, суфікс, префікс) і
закінчення – значущі частини слова (повторення і поглиблення відомостей).
Мета: поглибити учнівські знання про
будову слова та словозміну; виділяти у словах основу й закінчення, членувати
основу на значущі частини; працювати над запобіганням лексичним помилкам,
пов’язаним із невиправданим уживанням спільнокореневих слів; розвивати логічне
мислення, пам’ять; виховувати патріотичні почуття, усвідомлення того, що любов
до Батьківщини починається з любові до рідної домівки.
Тип уроку: урок засвоєння нового
матеріалу.
Хід уроку
1.Актуалізація мотиваційних резервів учнів з
теми.
Бліц-опитування.
·
Визначте лексичне значення слова хата.
·
Пригадайте, яке ще значення, крім лексичного, має це
слово. Установіть граматичне значення слова хата.
·
Доберіть синоніми до слова хата.
2.Ознайомлення учнів з темою, метою і
завданнями уроку.
-Заповніть таблицю
Знаю Хочу дізнатись З’ясував
3.Освоєння теми уроку. Виконання системи
завдань.
Дослідження на основі порівняння. Прочитайте
два мікротексти. Поясніть лексичне значення слова ошатний. У
якому тексті йдеться про той самий будинок, а в якому про різні? Обґрунтуйте.
1-й текст. На околиці міста стоять
нові будівлі. Серед них сучасний дев’ятиповерховий будинок.
Колись на цьому місці стояв будиночок моєї бабусі.
2-й текст. На околиці міста виріс новий
дев’ятиповерховий будинок. У цьому ошатному будинку мешкає
моя бабуся. За будинком розбито парк.
·
У якому з текстів виділені слова мають різне лексичне
значення? Яким значенням – лексичним чи граматичним – різняться виділені
слова у 2-му тексті?
·
У якій частині слова міститься його лексичне значення?
А в якій граматичне?
·
Виділіть корінь у словах будівля, будинок,
будиночок. Яка частина слова називається коренем?
·
Виділіть закінчення у словах будинку,
будинком. Що потрібно для того, аби правильно виділити закінчення?
·
Слово будинок має нульове закінчення.
Яке закінчення називається нульовим?
Робота за варіантами. Творче списування. Чи можна
назвати обидва тексти з попереднього завдання взірцевими? Як називається
помилка, що виникає внаслідок повторення того самого чи вживання
спільнокореневого слова? Як виправити таку помилку? Запишіть текст, замінюючи,
де потрібно, синонімами спільнокореневі слова (І варіант) та форми того самого
слова (ІІ варіант).
Вибіркова робота. Поглиблення вивченого. Кожен
будинок має фундамент – надійну основу, без якої він не існуватиме. Слово також
має основу – це його частина без закінчення. Випишіть з-поміж поданих слів
слова з тим самим коренем. Виділіть у них основу й закінчення.
Будуєш, оселя, дім, будують, оселі, буду..мо, оселею,
ос..лилися, удома, домівка, забудова, будували, оселю, будиночок.
·
Уставте замість крапок потрібні літери. Поясніть
орфограми.
Дослідження-аналіз. Цеглинка до
цеглинки – звели будинок. З яких «цеглинок», тобто значущих частин, складається
основа слова? Виділіть корінь, суфікс і префікс у слові забудова. Поясніть,
як ви це робите.
·
Прочитайте подану пам’ятку. Зробіть усний і письмовий
розбір за будовою таких слів: збудую, перебудуєш, добудували, хатинка,
хата, хатище.
1. Виділіть у
слові закінчення, змінивши це слово.
2. Визначте
його основу.
3. Виділіть
корінь, дібравши два-три спільнокореневі слова.
4. Визначте,
якщо вони є, префікси та суфікси. Доберіть слова, у яких є такі ж префікси й
суфікси.
·
Яка роль префіксів і суфіксів у поданих словах?
Доведіть, що префікси змінили лексичне значення дієслів, а суфікси внесли
додаткові відтінки значень в іменники.
·
Опрацювати
теоретичний матеріал на ст176-177
·
Виконати
вправу 398 усно
Робота з текстом. Прочитайте
текст, виконайте завдання до нього.
Будиночки були колись хоч і невеликими,
але теплими й чепурними, завжди вікнами до сонця. Обсаджували хату
мальвами, м’ятою, півниками, нагідками. Усі дуже любили свою домівку, тримали
її в чистоті й порядку, а допомагали в цьому діти.
Хату оздоблювали малюнками півників, різних квітів.
Якщо хтось із дітей умів малювати, прагнув сам виконати цю роботу.
Гордістю кожної оселі був рушник, вишитий мамою,
бабусею або сестрою. Рушники висіли на стінах, вікнах,
образах. У багатьох родинах рушники стали сімейною реліквією.
Багато реліквій були оберегами хати. Слово «оберіг»
утворилося від «берегти». Це річ, яка оберігає. Як оберіг часто
використовували рушники, які висіли над вікнами і дверима. Знаки сонця, вишиті
на таких рушниках, мали оберігати від злих духів, хвороб,
нещасть.
Образ богині Берегині часто вишивали
на рушниках, одязі, випалювали з глини. Вважалося, що опікував родину й домовик –
добрий друг кожної оселі (З календ.).
·
Придумайте заголовок до тексту. Визначте стиль і тип
мовлення.
·
Сформулюйте тему й основну думку тексту.
·
Знайдіть у тексті синоніми.
·
Багатозначними словами чи омонімами є слова півники?
Обґрунтуйте.
·
Поясніть етимологію слів Берегиня, домовик.
·
Розберіть за будовою виділені слова
·
Назвіть у другому абзаці спільнокореневі слова. Яку
роль вони виконують? (Є засобами зв’язку речень у тексті.) Знайдіть
інші приклади, коли засобами міжфразового зв’язку є спільнокореневі слова.
·
Доповніть текст реченням, яке почніть такими
словами: Оберегом (реліквією) моєї домівки є … .
4.Підсумок уроку.
·
Продовжіть речення.
На уроці я пригадав … , ознайомився … , навчився … ,
зрозумів … .
5.Домашнє завдання.
- Виконати вправу 400. (Записати слова
у три колонки, з закінченням, з 0-вим , без закінчення, 3 слова розібрати
-розповідати
про основу слова і закінчення
1-й текст. На околиці
міста стоять нові будівлі. Серед них сучасний
дев’ятиповерховий будинок. Колись на цьому місці стояв будиночок моєї
бабусі.
2-й
текст. На околиці міста виріс новий дев’ятиповерховий будинок. У
цьому ошатному будинку мешкає моя бабуся. За будинком розбито
парк.
Будуєш, оселя, дім, будують, оселі, буду..мо, оселею,
ос..лилися, удома, домівка, забудова, будували, оселю, будиночок.
Робота з текстом. Прочитайте
текст, виконайте завдання до нього.
Будиночки були колись хоч і невеликими,
але теплими й чепурними, завжди вікнами до сонця. Обсаджували хату
мальвами, м’ятою, півниками, нагідками. Усі дуже любили свою домівку, тримали
її в чистоті й порядку, а допомагали в цьому діти.
Хату оздоблювали малюнками півників, різних квітів.
Якщо хтось із дітей умів малювати, прагнув сам виконати цю роботу.
Гордістю кожної оселі був рушник, вишитий мамою,
бабусею або сестрою. Рушники висіли на стінах, вікнах,
образах. У багатьох родинах рушники стали сімейною реліквією.
Багато реліквій були оберегами хати. Слово «оберіг»
утворилося від «берегти». Це річ, яка оберігає. Як оберіг часто
використовували рушники, які висіли над вікнами і дверима. Знаки сонця, вишиті
на таких рушниках, мали оберігати від злих духів, хвороб,
нещасть.
Образ
богині Берегині часто вишивали на рушниках, одязі, випалювали
з глини. Вважалося, що опікував родину й домовик – добрий
друг кожної оселі (З календ.).
Робота з текстом. Прочитайте
текст, виконайте завдання до нього.
Будиночки були колись хоч і невеликими,
але теплими й чепурними, завжди вікнами до сонця. Обсаджували хату
мальвами, м’ятою, півниками, нагідками. Усі дуже любили свою домівку, тримали
її в чистоті й порядку, а допомагали в цьому діти.
Хату оздоблювали малюнками півників, різних квітів.
Якщо хтось із дітей умів малювати, прагнув сам виконати цю роботу.
Гордістю кожної оселі був рушник, вишитий мамою,
бабусею або сестрою. Рушники висіли на стінах, вікнах,
образах. У багатьох родинах рушники стали сімейною реліквією.
Багато реліквій були оберегами хати. Слово «оберіг» утворилося
від «берегти». Це річ, яка оберігає. Як оберіг часто
використовували рушники, які висіли над вікнами і дверима. Знаки сонця, вишиті
на таких рушниках, мали оберігати від злих духів, хвороб,
нещасть.
Образ богині Берегині часто
вишивали на рушниках, одязі, випалювали з глини. Вважалося, що опікував родину
й домовик – добрий друг кожної оселі (З календ.).
Робота з текстом. Прочитайте
текст, виконайте завдання до нього.
Будиночки були колись хоч і невеликими,
але теплими й чепурними, завжди вікнами до сонця. Обсаджували хату
мальвами, м’ятою, півниками, нагідками. Усі дуже любили свою домівку, тримали
її в чистоті й порядку, а допомагали в цьому діти.
Хату оздоблювали малюнками півників, різних квітів.
Якщо хтось із дітей умів малювати, прагнув сам виконати цю роботу.
Гордістю кожної оселі був рушник, вишитий мамою,
бабусею або сестрою. Рушники висіли на стінах, вікнах,
образах. У багатьох родинах рушники стали сімейною реліквією.
Багато реліквій були оберегами хати. Слово «оберіг»
утворилося від «берегти». Це річ, яка оберігає. Як оберіг часто
використовували рушники, які висіли над вікнами і дверима. Знаки сонця, вишиті
на таких рушниках, мали оберігати від злих духів, хвороб,
нещасть.
Образ богині Берегині часто
вишивали на рушниках, одязі, випалювали з глини. Вважалося, що опікував родину
й домовик – добрий друг кожної оселі (З календ.).
Немає коментарів:
Дописати коментар